GDB-400MA
DigiKey Part Number
283-GDB-400MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDB-400MA
Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Active
Melting I²t
0.18
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
VDE, UR
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
2 Ohms