FP2-V100-R
DigiKey Part Number
283-FP2-V100-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-FP2-V100-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-FP2-V100-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP2-V100-R
Description
FIXED IND 100NH 37A 0.28 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 37 A 0.28mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FP2-V100-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.28mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.283" L x 0.264" W (7.20mm x 6.70mm)
Tolerance
±15%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)