DRA73-4R7-R
DigiKey Part Number
283-3617-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3617-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3617-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA73-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 2.92A 33 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 2.92 A 33mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA73-4R7-R Models
DC Resistance (DCR)
33mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)
Current - Saturation (Isat)
3.52A