BK-AHC-V-200-R
DigiKey Part Number
283-BK-AHC-V-200-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-AHC-V-200-R
Description
FUSE 600V 3AB AXIAL 200MA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mA 600 V 600 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Category
Voltage Rating - DC
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
4.31 Ohms
Voltage Rating - AC
600 V