15KP48CA
DigiKey Part Number
283-15KP48CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-15KP48CATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KP48CA
Description
TVS DIODE 48VWM 77.7VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.7V Clamp 194.3A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.7V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
194.3A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
Axial
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V