15KP48CA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-15KP48CACT-ND - Cut Tape (CT) 283-15KP48CATB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 15KP48CA |
Description | TVS DIODE 48VWM 77.7VC AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 77.7V Clamp 194.3A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.7V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 194.3A |
Series | Power - Peak Pulse 15000W (15kW) |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications Telecom |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V | Package / Case Axial |
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V | Supplier Device Package |