TL6150AF350QG
DigiKey Part Number
141-TL6150AF350QGTR-ND - Tape & Reel (TR)
141-TL6150AF350QGCT-ND - Cut Tape (CT)
141-TL6150AF350QGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL6150AF350QG
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL6150AF350QG Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.20mm x 6.20mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
350gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.50mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
300,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
3.50mm