RB141C1100-234
RB141C1100-234
Additional Requirements for Selecting a Switch
RB141C1100-234
DigiKey Part Number
EG5636-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB141C1100-234
Description
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
Detailed Description
Rocker Switch SPST 15A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
RB141C1100-234 Models
Illumination Type, Color
Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
Voltage Rating - AC
125 V