Image for PV3SWC2H011G is not available
PV3SWC2H011G
DigiKey Part Number
141-PV3SWC2H011G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV3SWC2H011G
Description
SWITCH PB DPDT 2A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PV3SWC2H011G Models
Category
Voltage Rating - DC
48 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Full Guard
Series
Color - Actuator/Cap
Black
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type
Panel Mount, Front
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Type
Anti-Vandal
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Circuit
Mechanical Life
200,000 Cycles
Switch Function
On-Mom
Electrical Life
50,000 Cycles
Current Rating (Amps)
2A (DC)