D78B09-0.5
DigiKey Part Number
4369-D78B09-0.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D78B09-0.5
Description
DC DC CONVERTER 9V 0.5A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 9V 500mA 11V - 32V Input
Category
Voltage - Output 1
Mfr
Current - Output (Max)
500mA
Series
Power (Watts)
4.5 W
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
11V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
32V
Size / Dimension
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.6mm x 10.1mm)