P6SMBJ85A
DigiKey Part Number
4878-P6SMBJ85ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-P6SMBJ85ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-P6SMBJ85ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ85A
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
P6SMBJ85A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V