DI035P04PT
DigiKey Part Number
4878-DI035P04PTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI035P04PTCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI035P04PTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI035P04PT
Description
MOSFET POWERQFN 3X3 P -40V -35A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 35A (Tc) 40W (Tc) Surface Mount 8-QFN (3x3)
EDA/CAD Models
DI035P04PT Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2570 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-QFN (3x3)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19mOhm @ 10A, 10V