DI025N20PQ
DigiKey Part Number
4878-DI025N20PQTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI025N20PQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI025N20PQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI025N20PQ
Description
MOSFET N-CH 200V 25A 8-POWERTDFN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 25A (Tc) 135W (Tc) Surface Mount 8-QFN (5x6)
EDA/CAD Models
DI025N20PQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1650 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
135W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
8-QFN (5x6)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
48mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA