3.0SMCJ36CA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3.0SMCJ36CA |
Description | TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 3.0SMCJ36CA Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.6A |
Mfr | Power - Peak Pulse 3000W (3kW) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Breakdown (Min) 40V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V | Base Product Number |