1.5SMC480CA
DigiKey Part Number
4878-1.5SMC480CATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-1.5SMC480CACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-1.5SMC480CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC480CA
Description
TVS DIODE 408VWM 658VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
658V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC480CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
408V
Voltage - Breakdown (Min)
456V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
658V