ZXTP03200BZTA
DigiKey Part Number
ZXTP03200BZTADITR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXTP03200BZTADICT-ND - Cut Tape (CT)
ZXTP03200BZTADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTP03200BZTA
Description
TRANS PNP 200V 2A SOT-89-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 200 V 2 A 105MHz 1.1 W Surface Mount SOT-89-3
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 1A, 5V
Mfr
Power - Max
1.1 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
105MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
200 V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
260mV @ 400mA, 2A