SMBJ20A-13-F
DigiKey Part Number
SMBJ20A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ20A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ20A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ20A-13-F
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 18.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ20A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V