SBR10M100P5Q-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SBR10M100P5Q-13 |
Description | DIODE SBR 100V 10A POWERDI5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 10A Surface Mount PowerDI™ 5 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 18 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 100 V |
Series | Capacitance @ Vr, F 245pF @ 4V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 10A | Supplier Device Package PowerDI™ 5 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 10 A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Base Product Number |