PT7C43390WEX | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PT7C43390WEXTR-ND - Tape & Reel (TR) PT7C43390WEXCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PT7C43390WEX |
Description | IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC |
Customer Reference | |
Detailed Description | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I2C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Interface I2C, 2-Wire Serial |
Manufacturer Diodes Incorporated | Voltage - Supply 1.3V ~ 5.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Current - Timekeeping (Max) 0.65µA ~ 0.7µA @ 3V ~ 5V |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
DigiKey Programmable Not Verified | Mounting Type Surface Mount |
Type Clock/Calendar | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |