MBRB20150CT-13
DigiKey Part Number
31-MBRB20150CT-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-MBRB20150CT-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-MBRB20150CT-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB20150CT-13
Description
DIODE ARR SCHOTT 150V 10A TO-263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 150 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Supplier Device Package
TO-263
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 A