DMWSH120H90SCT7Q is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DMWSH120H90SCT7Q is not available
DMWSH120H90SCT7Q
DigiKey Part Number
31-DMWSH120H90SCT7Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMWSH120H90SCT7Q
Description
SICFET N-CH 1200V TO-247
Detailed Description
N-Channel 1200 V 38.2A (Tc) 197W (Tc) Surface Mount TO-263-7
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
54.6 nC @ 15 V
Mfr
Vgs (Max)
+19V, -8V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1078 pF @ 1000 V
Power Dissipation (Max)
197W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
90mOhm @ 20A, 15V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 5mA