DMTH15H017LPSWQ-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DMTH15H017LPSWQ-13 |
Description | MOSFET BVDSS: 101V~250V POWERDI5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 150 V 8A (Ta), 50A (Tc) 1.5W (Ta), 107W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerDI5060-8 (Type UX) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3369 pF @ 75 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta), 107W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Supplier Device Package PowerDI5060-8 (Type UX) |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17.5mOhm @ 20A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.6V @ 250µA | Base Product Number |