DMP4013LFGQ-13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 354
Datasheet
P-Channel 40 V 10.3A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount POWERDI3333-8
DMP4013LFGQ-13
DigiKey Part Number
31-DMP4013LFGQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMP4013LFGQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMP4013LFGQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP4013LFGQ-13
Description
MOSFET P-CH 40V 10.3A PWRDI3333
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68.6 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3426 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
POWERDI3333-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13mOhm @ 10A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA