DMN3009LFV-7
DigiKey Part Number
31-DMN3009LFV-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMN3009LFV-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMN3009LFV-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN3009LFV-7
Description
MOSFET N-CH 30V 60A POWERDI3333
Detailed Description
N-Channel 30 V 60A (Tc) 2W (Ta) Surface Mount PowerDI3333-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2000 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI3333-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.5mOhm @ 30A, 10V