DFLZ9V1-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 8,178
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 2,541
Datasheet
Zener Diode 9.1 V 1 W ±6% Surface Mount PowerDI™ 123
DFLZ9V1-7
DigiKey Part Number
31-DFLZ9V1-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DFLZ9V1-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DFLZ9V1-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFLZ9V1-7
Description
DIODE ZENER 9.1V 1W POWERDI 123
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
4 Ohms