BZT52C5V1LP-7B
DigiKey Part Number
31-BZT52C5V1LP-7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V1LP-7B
Description
DIODE ZENER 5.1V 250MW 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 250 mW ±5.88% Surface Mount X1-DFN1006-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C5V1LP-7B Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5.88%
Supplier Device Package
X1-DFN1006-2
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms