AZV3002S-13
DigiKey Part Number
AZV3002S-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AZV3002S-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
AZV3002S-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZV3002S-13
Description
IC COMPARATOR 2 GEN PUR 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Comparator Standard (General Purpose) Push-Pull 8-SO
Category
Current - Output (Typ)
68mA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Quiescent (Max)
9µA (Typ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
CMRR, PSRR (Typ)
70dB CMRR, 80dB PSRR
Part Status
Active
Propagation Delay (Max)
0.8µs
Type
Standard (General Purpose)
Hysteresis
13mV
Number of Elements
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Push-Pull
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
1.6V ~ 5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input Offset (Max)
30mV