AP7365-33WG-7
DigiKey Part Number
AP7365-33WG-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7365-33WG-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7365-33WG-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7365-33WG-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 600MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA SOT-25
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7365-33WG-7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Digi-Reel®
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 600mA