XB24CZ7WITB003
DigiKey Part Number
602-1858-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24CZ7WITB003
Description
RF TXRX MODWIRE ANTENNA TH
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Wire Antenna Through Hole
Category
Sensitivity
-102dBm
Mfr
Serial Interfaces
SPI, UART
Series
Antenna Type
Integrated, Wire Antenna
Packaging
Tray
Utilized IC / Part
EM357
Part Status
Not For New Designs
Memory Size
32kB Flash, 2kB RAM
DigiKey Programmable
Verified
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
RF Family/Standard
Current - Receiving
28mA ~ 45mA
Protocol
Current - Transmitting
33mA ~ 59mA
Modulation
DSSS
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C