PMT-48V50W2BA
DigiKey Part Number
1145-PMT-48V50W2BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-48V50W2BA
Description
AC/DC CONVERTER 48V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Efficiency
86%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cTUVus, TUV
Current - Output 1
1.1 A