MEA-065A12B A-A
DigiKey Part Number
1145-MEA-065A12BA-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEA-065A12B A-A
Description
60W/12V ADAPTER MEDICAL CLASS II
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
Delta Electronics
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 1.97" W x 1.26" H (119.9mm x 50.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB, CCC, cCSAus, CE, cULus, cURus, FCC, KC, PSE, TUV, UKCA
Current - Output (Max)
5A