MDS-065APS18 BA
DigiKey Part Number
1145-1017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-065APS18 BA
Description
AC/DC CONVERTER 18V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDS-065APS18 BA Models
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
85%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, CQC, EN, UL
Voltage - Output 1
18V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1
Current - Output 1
3.6 A