MDS-060AAS24 BA is Obsolete and no longer manufactured.
Delta Electronics
In Stock: 126
Delta Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 247
24V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
Delta Power Management Solutions | Digi-Key Daily
MDS-060AAS24 BA
DigiKey Part Number
1145-1004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-060AAS24 BA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
47.2" (1.20m)
Size / Dimension
5.31" L x 2.44" W x 1.34" H (135.0mm x 62.0mm x 34.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 275 VAC
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
60 W