DSTL-0418-18
DigiKey Part Number
1144-1297-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSTL-0418-18
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 18V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Closed Frame (Pull), Tubular Type 0.125" (3.18mm) Stroke 18VDC Chassis Mount
EDA/CAD Models
DSTL-0418-18 Models
Category
Power (Watts)
1.4 W
DC Resistance (DCR)
233Ohm
Size / Dimension
0.504" Dia x 0.689" L (12.80mm x 17.50mm)
Diameter - Shaft
0.156" (3.97mm)
Voltage - Rated
18VDC
Base Product Number
Stroke Length
0.125" (3.18mm)