DSML-0630-18E
DigiKey Part Number
1144-1423-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSML-0630-18E
Description
SOLENOID LATCH PULL INTER 18V
Detailed Description
Intermittent Duty Solenoid Open Frame Latching (Pull) Type 0.500" (12.70mm) Stroke 18VDC Chassis Mount
EDA/CAD Models
DSML-0630-18E Models
Category
Stroke Length
0.500" (12.70mm)
Power (Watts)
9 W
Series
DC Resistance (DCR)
38Ohm
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Size / Dimension
1.200" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm)
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Duty Cycle
Intermittent
Voltage - Rated
18VDC