DSML-0630-18C
DigiKey Part Number
1144-1422-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSML-0630-18C
Description
SOLENOID LATCH PULL CONT 18V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame Latching (Pull) Type 0.500" (12.70mm) Stroke 18VDC Chassis Mount
EDA/CAD Models
DSML-0630-18C Models
Category
Stroke Length
0.500" (12.70mm)
Power (Watts)
4 W
Series
DC Resistance (DCR)
82Ohm
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Size / Dimension
1.200" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm)
Type
Open Frame Latching (Pull)
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Duty Cycle
Continuous
Shaft Detail
Clevis
Voltage - Rated
18VDC