DIM3R3400SFA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DIM3R3400SFA-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DIM3R3400SFA |
Description | DC DC CONVERTER 36-75V 400W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 36 ~ 75V 8.3A 36V - 75V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Output 1 |
Mfr | Current - Output (Max) 8.3A |
Series | Power (Watts) 400 W |
Packaging Tray | Applications ITE (Commercial) |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Type Isolated Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case 14-DIP Module |
Voltage - Input (Min) 36V | Size / Dimension 2.78" L x 1.45" W x 0.50" H (70.6mm x 36.8mm x 12.7mm) |
Voltage - Input (Max) 75V | Base Product Number |