B62SR24015CC
DigiKey Part Number
1145-1283-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B62SR24015CC
Description
DC/DC CONVERTER 24V 360W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 15A 106V Input
Category
Current - Output (Max)
15A
Manufacturer
Delta Electronics
Power (Watts)
360W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
90.5%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
106V
Size / Dimension
7.48" L x 2.99" W x 1.73" H (190.0mm x 76.0mm x 44.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V