1812R-153J
DigiKey Part Number
DN42118JTR-ND - Tape & Reel (TR)
DN42118JCT-ND - Cut Tape (CT)
DN42118JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812R-153J
Description
FIXED IND 15UH 283MA 2.5 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Unshielded Inductor 283 mA 2.5Ohm Max 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
1812R-153J Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.5Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 2.5MHz
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
1812
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)