BZX84B18
DigiKey Part Number
2721-BZX84B18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B18
Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 18 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.6 V
Packaging
Strip
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
300 mW