270X232A103B2A1
DigiKey Part Number
CT2238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
270X232A103B2A1
Description
POT 10K OHM 1/4W CARBON LOG
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.25W, 1/4W PC Pins, Board Locks
Rotation
300°
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.000" (25.40mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Built in Switch
None
Taper
Logarithmic
Size - Body
Round - 0.626" Dia (15.9mm)