CVCO55CL-0805-0900
DigiKey Part Number
744-1177-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55CL-0805-0900
Description
VCO 852.5MHZ 0.5-5V 12.7X12.7MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
852.5MHz Center Frequency 0.5 V ~ 5 V Voltage Controlled Oscillator 2 ±3 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-15
Manufacturer
Crystek Corporation
Icc Max
20mA
Series
Pushing (MHz/V)
1
Packaging
Strip
Power (dBm)
2 ±3
Part Status
Active
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-105
Frequency Range
805 ~ 900MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
852.5MHz
Package / Case
16-QFN, Variant
Voltage - Supply
5V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.5 V ~ 5 V
Height
0.150" (3.81mm)