LFA150F-15-Y
DigiKey Part Number
1776-3173-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFA150F-15-Y
Description
AC/DC CONVERTER 15V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
86.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Open Frame
Size / Dimension
6.30" L x 2.95" W x 1.46" H (160.0mm x 74.9mm x 37.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
10 A