381LR471M450A052
DigiKey Part Number
338-3776-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR471M450A052
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 282mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.53 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
282mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C