381LQ471M450A452
DigiKey Part Number
338-3939-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ471M450A452
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 388mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
381LQ471M450A452 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.74 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.44 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
388mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C