107AXZ050M
DigiKey Part Number
1572-1038-2-ND - Tape & Reel (TR)
1572-1038-1-ND - Cut Tape (CT)
1572-1038-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107AXZ050M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2.321Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.321Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C