SF6982-18SG-530
DigiKey Part Number
468-SF6982-18SG-530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF6982-18SG-530
Description
CONN PLUG FMALE 18P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black, Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
18
Cable Opening
0.330" (8.38mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C