L8S23-300BLU
L8S23-300BLU
L8S23-300BLU
DigiKey Part Number
4771-L8S23-300BLU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L8S23-300BLU
Description
CAT8 S/FTP 4P 23AWG 40Gbps 2KMHz
Customer Reference
Detailed Description
8 (4 Pair Twisted) Conductor Multi-Pair, Cat8 Cable Blue 23 AWG Foil, Spiral 300.0' (91.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.323" (8.20mm)
Mfr
Shield Type
Foil, Spiral
Packaging
Spool
Length
300.0' (91.4m)
Part Status
Active
Jacket Color
Blue
Cable Type
Ratings
UL Style
Number of Conductors
8 (4 Pair Twisted)
Voltage
300 V
Wire Gauge
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Conductor Strand
Solid
Usage
Industrial, Network
Conductor Material
Copper
Jacket (Insulation) Thickness
0.0236" (0.600mm)