DTB-15HMP-KIT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4771-DTB-15HMP-KIT-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DTB-15HMP-KIT |
Description | CONN D-SUB HD PLG 15POS TERM BLK |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Terminal Block |
Packaging Retail Package | Primary Material Plastic |
Part Status Active | Shell Material, Finish Plastic |
Connector Style | Contact Finish Gold |
Connector Type Plug, Male Pins | Contact Finish Thickness Flash |
Number of Positions | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Rows 3 | Current Rating (Amps) 3A |