DCT-50MM-KIT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CompuCablePlusUSA
In Stock: 66
Datasheet
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
DCT-50MM-KIT
DCT-50MM-KIT
DCT-50MM-KIT
DigiKey Part Number
4771-DCT-50MM-KIT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCT-50MM-KIT
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Rows
3
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Wire Gauge
22 AWG